PROFESÖR DOKTOR

DİLEK DEMİRBAŞ

İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ / İKTİSAT BÖLÜMÜ

dilek.demirbas@ihu.edu.tr

Hakkında

Kısa Özgeçmiş

1964 yılında Denizli'de doğan Prof. Dr. Dilek Demirbaş, orta ve lise öğrenimini İstanbul Marmara Koleji'nde tamamladı. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden üstün başarı ile mezun oldu. Ardından 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nde ilk yüksek lisans programına başladı. Eğitimini tamamladıktan sonra altı ay süreyle ABD'de Texas, Houston Rice Üniversitesi'nde misafir öğrenci olarak tez çalışmalarını sürdürdü ve 1987 yılında üstün başarı ile yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1987-1988 yıllarında İstanbul'da Netaş şirketinin Finans Departmanında denetçi olarak çalıştı. 1989 yılında eşiyle birlikte lisans ve lisansüstü çalışmalarına devam etmek üzere İngiltere'nin Leicester şehrine taşındı. Leicester Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde 1993-1995 yılları arasında ikinci yüksek lisansını onur listesinde tamamladı ve lisansüstü programa kabul edilmesinin ardından lisans öğrencilerine Ekonomiye Giriş, Ekonometri ve İstatistik dersleri vermeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı Londra Eğitim Ataşeliği tarafından 1995 yılında üstün burslu öğrencilere verilen çok sınırlı sayıdaki lisansüstü burslarından birini kazanarak 2000 yılında ekonomi alanında doktora çalışmalarını tamamladı.

Aynı yıl İngiltere'nin Newcastle upon Tyne kentindeki Newcastle Business School'da akademik kariyerine başladı. 2000-2004 yılları arasında Öğretim Görevlisi (Yardımcı Doçent), 2004-2009 yılları arasında Kıdemli Öğretim Görevlisi (Doçent), 2009-2011 yılları arasında ise Reader (Profesör) olarak görev yaptı. Öğretim üyeliğinin yanı sıra Stratejik Yönetim ve Uluslararası İşletme Bölüm Başkanlığı, FT MBA program liderliği gibi çeşitli idari görevlerde bulunmuştur. 2011'in sonunda Türkiye'ye dönmeye karar verdikten sonra, 2010 yılında Ankara'da kurulan ve müfredatını İngilizce olarak sunan bir devlet üniversitesi olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne Profesör olarak katıldı. 2012-2016 yılları arasında başkanlığını yaptığı Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü'nün kurucuları arasında yer aldı.

2016 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Teorisi Anabilim Dalı'na Profesör olarak katılmıştır. Türkçe ve İngilizce dillerinde akademik yayınları bulunmakta, ulusal ve uluslararası projeler yürütmekte, lisans ve lisansüstü öğrencilere danışmanlık yapmakta, kalkınma ajansları ve TÜBİTAK başta olmak üzere çeşitli kurumlara danışmanlık vermektedir. Ayrıca, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği ve Ekonomi, Kültür ve Toplum Dergisi yayın kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Halen İktisadi Araştırmalar Vakfı'nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.