DOÇENT DOKTOR

NADİRE GÜLÇİN YILDIZ

EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ / REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ANABİLİM DALI

nadire.yildiz@ihu.edu.tr

Hakkında

Kısa Özgeçmiş

Doç. Dr. Nadire Gülçin Yıldız, 1987-1991 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Yüksek lisansını 2004 yılında Iowa Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra, doktora eğitimine yine aynı üniversitede devam etmiş ve bu süreçte okul danışmanlarının dil açısından farklı okul, aile ve toplum yapılarına dahiliyetini incelemiştir. 2011 yılında doktor unvanını elde ettikten sonra, 2012 yılında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü'nde akademik kariyerine başlamış ve ardından sırasıyla Üsküdar Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi'nde görev almıştır.

 

Doç. Dr. Yıldız, 2017 yılından beri İstanbul Medipol Üniversitesi'nde görevine devam etmektedir. Ayrıca, İbn Haldun Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü'nde yarı zamanlı akademisyen olarak da çalışmaktadır. Akademik kariyeri boyunca eğitim bilimlerinde araştırma ve değerlendirmeler, ikidilli çocukların eğitimi, hukuki ve sosyal B

boyutlarıyla iş sağlığı ve güvenliği, empati, 65 yaş üstü bireylerin günlük yaşamları, okul danışmanlarının rolleri, üstün yetenekli çocukların sosyal-duygusal problemleri gibi birçok alanda önemli çalışmalara imza atmıştır.