DR. ÖĞR. GÖR.

ZAFER GÜLER

HUKUK FAKÜLTESİ / HUKUKU BÖLÜMÜ

zafer.guler@ihu.edu.tr

Hakkında

Kısa Özgeçmiş

Dr. Zafer Güler İstanbul Üsküdarlı. İlk-orta ve Lise tahsilini İstanbul’da tamamladı. Halide Edip Adıvar Lisesi-Üsküdar. Ankara Üniversitesi D ve T.C Fakültesi Batı Dillerive Slav Dilleri(Rus Dili) bölümü,Anadolu Üniversitesi İşletme fakültesi, London Francis School Of English (İngilizce), Moskova Üniversitesi M.V.Lomonosova Enstitüsü (Rusça), Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme Yüksek Lisans (MBA), İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birligi Hukuku Doktorasını (Disiplinlerarası) tamamlamıştır.

Uluslararası Ticaretve Avrupa BirliğiHukuku Doktoru. Uluslararası Ticaret ve Yatırım Hukuku Hakemi. Siyaset bilimci, eski İstanbul Milletvekili, uluslararası dış ticaret danışmanı, dış ticarete dayalı enerji ve altyapı sektörü yatırım ve Avrupa Birliği uzmanıdır.  Uluslararası sermaye şirketlerinde danışmanlık ve genel koordinatörlük yapmıştır. 21. Dönem DSP İstanbul Milletvekili (1999-2003), Uluslararası Parlamenterler Birliği üyesi (IPU), TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği ve Avrupa Parlamento’sunun özel davetlisi olarak Brüksel ve Strazburg’da bulunmuştur. (European Visiting Program) Dönemin Başbakanı M. Bülent Ecevit’e; AB politikaları, rekabete dayalı dış ticaret ve gümrük birliği, yenilenebilir enerji ve teknolojileri ile ilgili raporlar hazırlamıştır, Enerji Piyasası kanunu, Teknoparkların kurulması, İşsizliği azaltılması ve gençlerin eğitimi ile ilgili projeler geliştirmiştir. Bu projelerin bazıları İsveç ve Norveç gibi ülkelerde yerel yönetimler tarafından uygulanmıştır. İki binli yılların başında Türkiye’nin ilk enerji yatırım hukukunun oluşması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye girmesinde büyük katkı sağlamıştır. Daha sonraki yıllarda özellikle Avrupa`da ve Rusya Federasyonu`nda sivil toplum örgütleri, düşünce kuruluşları, yatırım ortaklıkları ve bazı siyasi faaliyetleri olan kişiler için Türkiye’de yatırım kapasitesi ile ilgili raporlar hazırlamaktadır.

İyi derecedeİngilizce, Rusça bilmektediğer Slav dillerieğitimi almıştır. Siyasi Basılı kitapları: Enerji Yatırım Sözleşmeleri, Uyuşmazlıklarının Çözümünde ve Tahkim Süreci, Gelibolu Müfrezesi, Hicaz’dan Gelibolu’ya, (Tarihi Günceye dayanılarak kaleme alınmıştır.) Şeker Savaşı, (Dünya’daşeker üretimi ve ticareti) Zübeyde Hanım,(Tarihi Araştırma) Alman Derin Devleti, Sosyal Demokrasi ve Türkiye, Türkiye’nin Son 50 Yılı… Basıma Hazırlanan; Stalin’den Putin’e Rusya, Rusya ve Geleceğin Enerji Koridoru, Trans Atlantik Birliği Hedefleri, AB Enerji Stratejileri ve Türkiye,Diğer basılan bir çok klasikedebiyat eserleri karşılaştırmalı çevirileri… www.zaferguler.com zafer@zaferguler.com zafer.guler@ihu.edu.tr