DR. ÖĞR. GÖR.

AYDIN SÖYLEMEZ

EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ / REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ANABİLİM DALI

aydin.soylemez@ihu.edu.tr

Hakkında

Kısa Özgeçmiş

Dr. Aydın SÖYLEMEZ, 1988 yılında Muş ilinde doğmuş ve lise eğitimini Muş Lisesi’nde tamamlamıştır. Malatya İnönü Üniversitesi’nde iki yıl boyunca Sınıf Öğretmenliği bölümünde eğitim aldıktan sonra, eğitimini yarıda bırakarak Boğaziçi Üniversitesi'nde hayalini kurduğu bölüm olan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında eğitim almak üzere tekrar üniversite sınavına girmiştir. 2009-2014 yılları arasında lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak memleketi Muş’ta Okul Psikolojik Danışmanı olarak profesyonel hayatına atılmıştır. Muş ve Kocaeli illerinde farklı kademelerde, yani ortaokul, anaokulu ve ilkokul düzeylerinde görev yapmıştır. Ayrıca, 2014-2016 yılları arasında Sakarya Üniversitesi’nde yüksek lisans, 2016-2021 yılları arasında ise doktora eğitimini başarıyla tamamlayarak Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalında doktor unvanını elde etmiştir.

 

Mesleğinde 8 yıl deneyime sahip olan Dr. Aydın SÖYLEMEZ, 2021 yılı itibariyle Katar Türk Okulu’nda Okul Psikolojik Danışmanı ve Rehber Öğretmen olarak görev yapmaya başlamıştır. Ayrıca, İbn Haldun Üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü'nde yarı zamanlı akademisyen olarak da görev almaktadır. İngilizce ve Arapça dillerini iyi düzeyde bilmektedir.

 

Kendisi, anlamlı liderlik, bilişsel-davranışçı oyun terapisi, çocuklarda oyun bağımlılığı, manevi psikoloji gibi alanlarda gerçekleştirdiği çalışmalar ile tanınmaktadır. Dr. Aydın SÖYLEMEZ'in akademik ve mesleki birikimi, psikolojik danışmanlık alanında değerli katkılar sunmasına olanak tanımaktadır.