ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

SEYFETTİN CEM KIVIRCIK

İLETİŞİM FAKÜLTESİ / YENİ MEDYA VE İLETİŞİM BÖLÜMÜ

cem.kivircik@ihu.edu.tr

Hakkında

Kısa Özgeçmiş

Her vesileyle Babıali Yokuşu’nu tırmanan son neslin ferdi olduğundan sitayişle bahseden Cem Kıvırcık, eskilerin deyimiyle “hem mektepli, hem de alaylı” bir gazetecidir. Mezunu olduğu Marmara Üniversitesi, Basın Yayın Yüksekokulu’nun birinci sınıfından itibaren mesleğe profesyonel olarak 1983 yılında Milliyet Yayınları bünyesinde yayınlanmakta olan Hey dergisinde başlamıştır.

Daha sonra Güneş Gazetesi, Fotospor, Gelişim Yayınları, Sabah Dergi Grubu ve Karacan Yayınları’nda görev aldıktan sonra tekrar yuvaya döndüğü Milliyet Grubu’nda Türkiye’nin ilk internet dergisini çıkartmış ve iş yaşamına ağırlıklı teknoloji yayıncılığıyla devam etmiştir.

Halihazırda, Türkiye’nin en çok okunan fotoğraf yayını olan Photoline dergisinin yöneticiliğini yapan Cem Kıvırcık, tüm sosyal medya hesaplarında @cemkivircik adını kullanmaktadır.

Kendisini bir fotoğraf tutkunu olarak tanımlar ve anlatmak istediği öyküler için fotoğrafın evrensel dilini kullanmayı tercih eder. Biçimsel yapıdan öte duygusal ağırlığın önemine dikkat çeken Cem Kıvırcık, İbn Haldun Üniversitesi’nde fotoğraf, iletişim ve sanat ilişkisi çerçevesinde ders vermektedir.

Birçok sunumunda “Japon turist gibiyim, elimde makine gördüğünü çeken bir şipşakçıyım…” ifadesini kullanan Kıvırcık, Sony aynasız ürünlerinden oluşan geniş bir sete sahip olmasına karşın, son dönemde RICOH GRIII fotoğraf makinesini biraz daha yoğun kullanmaktadır. Yayıncı kimliğiyle fotoğrafçılıkla ilgili birçok ürünü deneyimleyen ve kişisel izlenimlerini Photoline ve İFSAK Blog’da paylaşan Cem Kıvırcık, mobil fotoğrafçılığın gelişimini de izlemekle birlikte, geniş de bir analog fotoğraf makinesi, lens ve aksesuar koleksiyonuna sahiptir.

Bilişim Medyası Derneği, Magazin Gazetecileri Derneği, İFSAK ve FOTON üyesidir ve sokak fotoğrafçılığında kişisel mottosu ise şöyledir: “Sokak fotoğrafı; hayatın aleladeliği içindeki fevkaladeliği yakalamaktır.”.